Outside the Wire (2021) Full Cast & Crew

Directed by

Mikael Håfström

Writing Credits

Rob Yescombe (screenplay by) and
Rowan Athale (screenplay by)
Rob Yescombe (story by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification

Anthony Mackie Anthony Mackie Leo
Damson Idris Damson Idris Harp
Enzo Cilenti Enzo Cilenti Miller
Emily Beecham Emily Beecham Sofiya
Michael Kelly Michael Kelly Eckhart
Kristina Tonteri-Young Kristina Tonteri-Young Bale
Brady Dowad Brady Dowad Bigfoot
Henry Garrett Henry Garrett Brydon
Alexandra Szucs Alexandra Szucs Female Bank Worker (as Alexandra Szücs)
Gábor Krausz Gábor Krausz Vasili
Louis Boyer Louis Boyer Marko
Velibor Topic Velibor Topic Oshlak
Nick Wittman Nick Wittman Headshot Insurgent
Zsolt Szentiványi Zsolt Szentiványi Man at Market
Péter Darai Péter Darai Code Insurgent
Dimiter Doichinov Dimiter Doichinov Krasny Assassin (as Dimitar Doychinov)
Reda Elazouar Reda Elazouar Harris (as Reda El Azouar)
Elliot Edusah Elliot Edusah Adams
Tyler Kinghorn Tyler Kinghorn Lapointe
Robert Jackson Robert Jackson Connell
Christine Grace Szarko Christine Grace Szarko Hutton (as Christine Grace Szarkó)
Owen Good Owen Good Yednist Looter
Pilou Asbæk Pilou Asbæk Victor Koval
Bálint Magyar Bálint Magyar Krasny General
Adam Fielding Adam Fielding Gomez
Karen Gagnon Karen Gagnon Analyst
Igor Szasz Igor Szasz Andriy Kolyada (as Igor Szász)
André Kárpátszki André Kárpátszki Oleg Kozachenko
Bobby Lockwood Bobby Lockwood Reggie
Balázs Csémy Balázs Csémy Data Guy
Flóra Garai Flóra Garai Hamburger Girl
Tatiana González Sviridko Tatiana González Sviridko Contact Lens Girl
Rest of cast listed alphabetically:
Zina Esepciuc Zina Esepciuc Russian Countdown (voice) (uncredited)
Zámbó István Zámbó István U.S. Marine (uncredited)
Attila Kárpáti Attila Kárpáti Mendez Medic (uncredited)
Thanh-Huy Phan Thanh-Huy Phan Yednist Civilian (uncredited)
Ferenc Iván Szabó Ferenc Iván Szabó U.S. Marine (uncredited)
Balázs Veres Balázs Veres USA Marine (uncredited)

Produced by

Arash Amel executive producer
Charles M. Barsamian co-producer
Fred Berger executive producer
Tim Cole line producer
Joel Collins executive producer
Joshua Horsfield executive producer
Brian Kavanaugh-Jones producer
Ildiko Kemeny co-producer
Felicián Keresztes line producer: Hungary
David U. Lee executive producer (as David Lee)
Anthony Mackie producer
David Minkowski co-producer
Charlie Morrison executive producer
Gabrielle Nadig co-executive producer
Ben Pugh producer
Jason Spire producer
Steven Squillante executive producer (as Steve Squillante)
Erica Steinberg producer
Robert Walak executive producer
Sandra Yee Ling production executive
Rory Aitken producer (uncredited)

Music by

Lorne Balfe

Cinematography by

Michael Bonvillain

Film Editing by

Rickard Krantz

Casting By

Chelsea Ellis Bloch
Marisol Roncali
Nanw Rowlands

Production Design by

Kevin Phipps

Art Direction by

Rafael Martin Coronel (Painting Practice)
Stephen Dobric
Peter Findley supervising art director
Géza Kerti senior art director
János Szárnyas senior art director

Set Decoration by

Nóra Talmaier

Costume Design by

Caroline Harris

Makeup Department

Eszter Balogh makeup trainee
Csilla Blake-Horváth hair & makeup designer
Steven Harris prosthetic makeup artist
LaToya Henderson makeup department head
Luca Major crowd makeup supervisor
Kristyan Mallett prosthetics supplier
Brigitta Mogony key hair stylist
Ildikó Molnár makeup artist (as Ildikó Molnár-Ecklund)
Noémi Varró hair stylist
Maja Mocsári makeup artist (uncredited)
Athina Sapanidis prosthetic makeup artist (uncredited)

Production Management

Anthony Brandonisio post-production supervisor: US
Marco Calabrese unit production manager
Tamás Gál second unit production manager
Yassmine Najime studio manager: Painting Practice
Michael Reuter post production producer trp: The Post Republic
Eszter Vogel production manager
Emma Zee post-production supervisor: UK
Bátki Zsóka assistant production manager (as Zsóka Bátki)
Stephanie Whonsetler executive in charge of production (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director

Szabolcs Alb second assistant director: Crowd
Andras Boza second assistant director: Floor (as András Boza)
Ben Burt first assistant director
Julia Hargitai second assistant director: Floor, second unit (as Julia Hargitai-Riggs)
András Krucsai second assistant director: Crowd (as Gabor Kruczai)
David Mackie second unit director
Zsófia Mitkov third assistant director: Base (as Zsófi Mitkov)
Beáta Neszmélyi second assistant director: second unit
Ágnes Talmácsi third assistant director
Paul Taylor key second assistant director
Tamás Vass first assistant director: second unit
Balázs Veres Set Production Assistant: Second Unit
Gergely Apjok additional second assistant director: daily (uncredited)
Dian Hristov second unit director (uncredited)
Ferenc Iván Szabó production assistant (uncredited)
Wéber Zita set production assistant (uncredited)

Art Department

Petruska Beata armourer (as Beáta Petruska)
Péter Behan key armourer (as Péter Behán)
Zoltán Bokor armourer
Zoltán Bus supervising armourer
Jesus Conde concept artist: Painting Practice
Zoltán Deák leadman
Paul Dolan concept artist: Painting Practice
Nothof Ferenc storyboard artist (as Ferenc Nothof)
András Gaál assistant set decorator
Krisztián Gaál property master
Balázs Gyimesi 3d model maker
Nagy Gyula standby props (as Gyula Nagy)
Csaba Gál on-set dresser (as Gergõ Csaba Gál)
Gergö Hajdú leadman
Vera Incze art department coordinator
Sándor Jani assistant art director
Peter Juhász construction coordinator (as Péter Juhász)
József Kiss construction manager
Daniel Komosny concept artist: Painting Practice
Károly Kovács on-set dresser
Jaroslaw Kozak standby carpenter (as Jarek Kozak)
Clayton McDermott concept artist: Painting Practice
Graeme McDougall concept artist: Painting Practice
Erica McEwan graphic art designer: Painting Practice
Jonathan Millward storyboard artist
Franciska Nagy assistant art director
József Dániel Nagy standby lead props (as Dániel József Nagy)
Kálmán Nagy standby painter
Zita Nagy lead graphic artist
László Nagy-Kardos construction coordinator (as László Kázmér Nagy-Kardos)
Joan Piqué Llorens concept artist: Painting Practice (as Joan Pique Llorens)
Gábor Rácz armourer
Tibor Rácz armourer
Michael Shorten concept artist: Painting Practice
Zalan Sipos standby art director (as Zálan Sipos)
Dávid Szekeres assistant property master
Adriana Toth graphic artist
Andrea Vida set dressing coordinator
Krisztián Vondrák armourer
Vera Várszegi standby art director: second unit
Lilla Dévényi art department trainee (uncredited)
Norbert Alte Fieszl practical electrician (uncredited)
István Gergely motion graphics designer (uncredited)
Sammy Khalid concept artist (uncredited)
Viktoria Koreny model maker assistant (uncredited)
Barna Sandor video playback operator (uncredited)
Karolina Szin graphic artist assistant (uncredited)
Incze Veronika art department coordinator (uncredited)
Sándor Árkus 24 frame video playback key operator (uncredited)

Sound Department

Niv Adiri re-recording mixer: post-production
Ben Barker sound designer: post-production / supervising sound editor: post-production
Csongor Fazekas boom operator
Zoe Freed foley artist: post-production
Danny Freemantle sound effects editor: post-production
Glenn Freemantle sound designer: post-production / supervising sound editor: post-production
Nick Freemantle sound effects editor: post-production (as Nicholas Freemantle)
Glen Gathard foley mixer: post-production
Rebecca Heathcote foley artist: post-production
Dániel Hidvégi boom operator: second unit
András Horváth boom operator
Dayo James sound effects editor: post-production
Olenka Wos Kimball loop group/voices
Viktor Kormos sound trainee
Csaba Major sound mixer
Robert Malone sound effects editor: post-production (as Rob Malone)
Jed Milton adr mixer
Joey Naber loop group/voices
Adam Oakley foley editor: post-production
Fergus Pateman sound mix technician
Richard Pryke re-recording mixer: post-production
Jemma Riley-Tolch foley mixer: post-production
Tom Sayers sound design editor: post-production
Alex Symeonides sound mix technician
Milán Tuska sound mixer: second unit
James Wichall dialogue editor: post-production
Paul Wrightson supervising dialogue editor: post-production
Peter Burgis foley artist (uncredited)
Patrick Christensen adr mixer (uncredited)
Aidan Dykes adr mixer (uncredited)
Robert Edwards adr mixer (uncredited)
Maya Lewis adr recordist (uncredited)
Paolo Pavesi foley editor (uncredited)
James Shannon mix technician (uncredited)

Special Effects by

György Albitz special effects technician (as Gyorgy Albitz)
Béla Buzgó special effects technician (as Bela Buzgó)
Furedi Csaba special effects technician (as Csaba Füredi)
Attila Góczán special effects technician
Károly Keresztesi special effects technician
Gabor Kiszelly special effects supervisor (as Gábor Kiszelly)
Géza Kocsis special effects technician
Gyula Krasnyánszky pyro technician
Norbert Orosz special effects floor supervisor
László Pintér special effects technician (as Laszló Pinter)
Zsolt Schweigert special effects technician
Attila Vásári special effects technician
Csaba Bagossy special effects technician (uncredited)
Patrik Bocs special effects technician (uncredited)
Gergely Csóri special effects technician (uncredited)
Sándor Kerekes special effects technician (uncredited)
Zsolt ‘Dugó’ Rácz special effects technician (uncredited)
Péter Szlávi special effects technician (uncredited)
Dominik Toth special effects technician (uncredited)

Visual Effects by

Santosh Adake compositor: Atomic Arts
Jagjeet Ahdan visual effects editorial: Atomic Arts
Mohammadi Ausaf Ali bg prep artist: Atomic Arts (as Ausaf Ali)
Simon Allix visual effects production assistant: Automatik VFX
Swapnil Pæ Amberkar bg prep artist: Atomic Arts (as Swapnil Amberkar)
Umesh Arolkar bg prep artist: Atomic Arts
Chirag Bangotra compositor: Atomic Arts
Sebastian Barker visual effects supervisor
Keith Barton head of it systems: Automatik VFX
Rowena Biden visual effects support staff: Atomic Arts
Daniel Binder compositor: Automatik VFX
Santu Biswas compositor: Atomic Arts
Jens Brune compositor: Automatik VFX
Christian Bull 3d asset supervisor: Automatik VFX
Luis Bustamante motion graphics designer: Automatik VFX
Viktor Bálint visual effects electrician
Joe Carhart post production visual effects producer
Dominic Carus visual effects supervisor: Automatik VFX (as Dominic Carsus)
Thomas Castagna compositor: Automatik VFX
Vikram Chadha visual effects producer: Automatik VFX
Parag Chaudhari compositor: Atomic Arts
Dheeraj Chaudhary lead compositor: Atomic Arts
Vishal Chauhan compositor: Atomic Arts
Darren Coffey compositor: Automatik VFX (as Darren Coffee)
Lewis Coombes cg generalist: Automatik VFX
Justin Cornish visual effects supervisor: Atomic Arts
Barney Curnow visual effects supervisor: Atomic Arts
Paul Daiko compositor: Automatik VFX
Sachin Dalvi bg prep lead: Atomic Arts
Sean Danischevsky compositor supervisor: Automatik VFX
Lou Datchens visual effects coordinator: Automatik VFX
Ada Denise on-set visual effects assistant: Automatik VFX
Harshal Deshpande cg artist: Atomic Arts
Abhijeet Despande pipeline development: Atomic Arts
Leanne Dua compositor: Automatik VFX
Jack Dunn compositor: Automatik VFX
Clwyd Edwards visual effects executive producer: Atomic Arts
Martin Eichhorn lead motion graphics designer: Automatik VFX
Wilmar Ballespí Escarp 3d asset build: Automatik VFX
Jaime Fernandez Muro cg generalist: Automatik VFX (as Jaime Fernandez)
Hector Robles Fernandez motion graphics designer: Automatik VFX
Vikas Gandhi visual effects line producer: Atomic Arts
Eknath Gaonkar compositor: Atomic Arts
Christoph Gaudl matchmove artist: Automatik VFX
Markus Gebauer motion graphics designer: Automatik VFX
Fabian Geisler technical pipeline supervisor: Automatik VFX
Sushant Ghate cg supervisor: Atomic Arts
Filippo Golin compositor: Automatik VFX
Luis Gomez visual effects editorial: Atomic Arts
Steven Gomez on-set visual effects supervisor: Automatik VFX (as Steve Gomez)
Alican Görgeç visual effects: Automatik VFX (as Alican Gorgec)
Myfanwy Harris senior compositor
Will Howden visual effects editor: post-production
Santiago E. Iturmendi compositor: Automatik VFX (as Santiago Iturmendi)
Allan Torp Jensen compositor: Automatik VFX (as Allan Jensen)
Jitendra Jharbade cg artist: Atomic Arts
Ben Johnston compositor: Automatik VFX
Richard Jones 3d asset technical build: Automatik VFX
András Juhász visual effects rigging best boy
Sándor Kozma visual effects electrician
Sabyasachi Kuila cg artist: Atomic Arts
Nilesh Kute pipeline development: Atomic Arts
Sandeep Kute bg prep artist: Atomic Arts
Ashish Lavande bg prep artist: Atomic Arts
György Lenz visual effects electrician
Matt Lilley 3d asset build: Automatik VFX
Brooke Lyndon-Stanford visual effects supervisor: Atomic Arts (as Brooke Lyndon Stafford)
Conor Mackey visual effects editor: post-production, London
Shahid Malik visual effects: Automatik VFX
Tarun Malla bg prep artist: Atomic Arts
Roshni Maranat visual effects producer: Atomic Arts
Pablo Martinez matchmove artist: Automatik VFX
Chandra Mouley Atray visual effects producer: Atomic Arts
Jennifer Moylan-Taylor 3d asset producer: Automatik VFX
Adriano Mulè compositor: Automatik VFX (as Adriano Mule)
Swapnali Mumbarkar visual effects line producer: Atomic Arts
George Myer visual effects editor: Automatik VFX
Saidulu Nalamada matte painter: Atomic Arts
Ashish Naskar cg artist: Atomic Arts
Vishal Nikam bg prep artist: Atomic Arts
Csaba Novak cg generalist: Automatik VFX
Chieka Ononye in-house visual effects artist: post-production / visual effects artist
Ferenc Oros visual effects electrician
Will Ould compositor: Automatik VFX
Patrick Pachinger concept artist: Painting Practice
Francisco Paim cg generalist: Automatik VFX
Luke Panayiotou matte painter: Automatik VFX
Akshay Pardeshi bg prep artist: Atomic Arts
Ishwar Patil matte painter: Atomic Arts
Vishnu Patil bg prep artist: Atomic Arts
Justin Pedersen technical pipeline supervisor: Automatik VFX
Chandan Pednekar bg prep artist: Atomic Arts
Godwin Pengal cg artist: Atomic Arts
Chiara Piseddu compositor: Automatik VFX
Ingo Putze visual effects art designer: Automatik VFX
Laurens Rasti 3d asset build: Automatik VFX
Mohan Raut bg prep artist: Atomic Arts
Josef Risling compositor: Automatik VFX
Paul Robinson matchmove artist: Automatik VFX
Jay Sadhwani bg prep artist: Atomic Arts
Hitesh Saindane compositor: Atomic Arts
Vit Sedlacek compositor: Automatik VFX
Ardahan Sernaz visual effects: Automatik VFX
Amjad Shaikh cg artist: Atomic Arts
Hasen Nawaz Shaikh visual effects support staff: Atomic Arts (as Hasan Shaikh)
Vikas Kumar Sharma cg artist: Atomic Arts (as Vikas Sharma)
David Shere lead compositor: Automatik VFX
Navjot Singh compositor: Atomic Arts
Yanko Slavov matchmove artist: Automatik VFX
Reyffer Sousa cg supervisor: Atomic Arts
Ádám Stankovits visual effects rigging gaffer
Joseph Stenning compositor: Automatik VFX
Imran Thakor visual effects support staff: Atomic Arts
Tamsie Thomas senior compositor
Rupert Thorpe 3d supervisor: Automatik VFX
Craig Travis cg generalist: Automatik VFX
Monica Verdu compositor: Automatik VFX
Giovanni Ermes Vincenti compositor: Automatik
Manuel Bello Weil 3d asset build: Automatik VFX
Mark Whyte 3d asset build: Automatik VFX
Keta Wilson visual effects line producer: Automatik VFX
Edward Woodhall 3d asset technical build supervisor: Automatik VFX
Rohit Yadav pipeline development: Atomic Arts
Vijay Kumar Yadav bg prep artist: Atomic Arts
Yavor Asenov digital compositor (uncredited)
Sarah Downey digital compositor (uncredited)
Yusuf Hasan digital compositor (uncredited)
Katie Hoyt visual effects coordinator: Netflix (uncredited)
Paddy Kelly executive in charge of visual effects: Netflix (uncredited)
Charlie Lovett senior cg lighting artist: Automatik VFX (uncredited)
Sarika Salian senior compositor (uncredited)
Foad Shah digital compositor (uncredited)

Stunts

Singh Bahadur-Ruben stunts (as Ruben Singh-Bahadur)
Mihaly Gabor Dylski stunt performer
Károly Elek stunts
Ilian Emanviov stunts (as Iliyan Emanuilov)
Ádám Erdélyi stunts
Dávid Fehér stunts
Leon Gabbidon stunts
Dian Hristov stunt coordinator/action unit supervisor (as Diyan Hristov)
Georgi Manchev assistant stunt coordinator
Marcell Mázsári stunts
Gábor Perei stunts
Csaba Süveges stunt performer
Béla Unger stunt coordinator: Hungary
Luca Unger stunt department coordinator
Karanja Yorke stunts
Gábor Zámbó stunts
Gergo Daniel stunts (uncredited)
Péter Darai stunt double: Brady Dowad (uncredited)
Norbert Kovács stunt performer (uncredited)
Georgi Manchev fight choreographer (uncredited)
Kristóf Nagy stunts (uncredited)
István Rubóczki stunt performer (uncredited)
Ádám Szabó stunt performer (uncredited)
Dorottya Talpassy stunt performer (uncredited)
Kinga Barbara Tóth stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department

Pichler-Balassy Adam techno crane operator (as Ádám Pichler)
Szöke András first assistant camera: “b” camera (as András Szöke)
József Antal grip: second unit
Tamás Bakos first assistant camera: second unit
Dániel Balla best boy rigging electric
László Balázs best boy grip
Simonics Balázs dolly grip (as Balázs Simonics)
Bujdosó Bence second assistant camera: “b” camera (as Bence Bujdosó)
Attila Berta-Donnert grip
Heller Bertalan electrician (as Bertalan Heller)
Attila Bilik gaffer: second unit
István Csehy Practical Electrician
Benjámin Csürke electrician: second unit
Bence Czeh techno crane operator (as Bence Czéh)
Krisztián Demeter key grip: second unit
Sándor Demeter grip: second unit
Demeter Ernö rigging gaffer (as Ernö Demeter)
Dániel Farkas digital imaging technician
Norbert Alte Fieszl Practical Electrician
Krisztián Fodor assistant video playback operator
Gellert Füzy data wrangler: second unit
László Gáspár electrician
Tamás Hajdu camera trainee (as Tamás Hajdú)
Zsolt Hoffer electrician: second unit
György Horváth first assistant camera: “a” camera
Péter Hudák Practical Electrician
Gábor Inczédy electrician
István Jankovics rigging electrician
Gusztáv Kirsch camera operator: “b” camera
András Kollmann digital imaging technician: second unit
Tamás Kollár grip
Emil Kovács video playback
Márton Kovács remote head operator
Ádám Kovácsics grip
Tibor Kun best boy electric
Balogh Laszló Practical Electrician
Márkó Lénárd Practical Electrician
Attila Major techno crane operator
András Mihályi camera trainee
Marton Miklauzic second unit director of photogaphy (as Márton Miklauzic)
‘Kis Gromek’ László Molnár gaffer (as László András Molnár)
Zsolt Mészáros electrician
Gábor Nagaházy rigging electrician
Tibor Novák Practicals H.O.D
Róbert Nyíresi rigging electrician
Attila Négyessy second assistant camera: second unit
Pal Paluch key grip
Vincze Paluch grip
Pilar Pizarro third assistant camera operator
Péter Pozsonyi dolly grip
Jonathan Prime still photographer
Marci Ragályi camera operator: “a” camera/steadicam operator (as Marton Ragályi)
György Réder camera operator: second unit
Gábor Sandor electrician
Zoltán Schrammel remote head operator
Gergely Szabó video trainee
Szabolcs Szalay techno crane operator
Attila Szilágyi rigging electrician
Teszary Szolt remote head operator (as Zsolt Teszáry)
Zoltán Szurma grip
Sándor Tamási best boy grip: second unit
Lukas Trso second assistant camera: “a” camera
Gergo Vasari grip (as Gergõ Vásári)
Balázs Várszegi data wrangler
Bence Czeh scorpio crane technician (uncredited)
Peter Fort grip (uncredited)
Levente Györgypál additional grip (uncredited)
Tamas Hevizi drone camera operator (uncredited)
Emil Kovács digital imaging technician: second unit (uncredited)
Balázs Márton camera operator (uncredited)
Gábor Pápai camera car precision driver (uncredited)
Adam Varadi drone pilot (uncredited)

Animation Department

Steve James Brown animator: Automatik VFX (as Steve Brown)
Daniel Kmet 3d lead animation: Automatik VFX
Jeezuz Parra animator: Automatik VFX
Rodrigo Torris animator: Automatik VFX

Casting Department

Katalin Baranyi casting director: Hungary
Susan Boyajian casting: Loop Group
Balázs Kovács extras casting: Extras Casting Hungary Kft.
Chandra Ruegg casting assistant: UK
Kálmán Burai casting coordinator (uncredited)

Costume and Wardrobe Department

Haraszti Blanka set costumer (as Blanka Haraszti)
Kati Chwist costume supervisor (as Katalin Chwist)
Szabó Csilla seamstress (as Csilla Czabo)
Barbara Czerula costumer
Rebeka Erdei costumer
Virág Ildikó Erdei breakdown artist
Kutasi Erzsébet costumer: Crowd (as Erzsébet Kutasi)
Linda Ferencz costumer
Zsuzsi Gyarmathy costume buyer (as Zsuzsanna Gyarmathy)
Klarissza Kis cutter
Júlia Kiss costumer
Lili Komuves assistant costume designer (as Lili Berill Kömüves)
Péter Lemer breakdown artist
Elisabeth Martirena key breakdown artist
Daryl Matthee costumer: Crowd (as Daryl Norman Matthee)
Hirbek Csaba Mihaályné cutter
Zita Mihály costumer: Crowd
Anna Mikes costumer
Klaudia Mária-Eöry costumer
Erika März costumer (as Erika Märcz)
Eszter März costume coordinator (as Eszter Märcz)
Andrea Nagy assistant costume supervisor
Dániel Nagy costumer
Bela Nagy-Kazy stunt/crowd costumer supervisor (as Béla Naga-Kazy)
Péter Pahi breakdown artist
Larisza Pasztircsák costumer: Crowd
Marcela Payà breakdown artist (as Mercella Paya)
Irena Rajnvajn costumer
Balázs Imre Sasvári breakdown artist
Zeina Soufan costumer
Ábel Toth costumer: Crowd
Zsófia Tóth breakdown artist
Ármin Gábor Tóth costumer: Crowd
Barbara Urbanyi costume truck supervisor (as Barbara Urbányi)
Lászlóné Sándor Zöldi seamstress
Vajk Körmendi model maker (uncredited)
Aliz Szirtes breakdown artist (uncredited)

Editorial Department

Herbert Butler on-line & digital intermediate producer: The Post Republic
Attila Csabai first assistant editor: post-production, Budapest
Deniz Erel digital intermediate coordinator: The Post Republic
Dávid Gerencsér dailies operator: Post Office Films
Adam Inglis colorist: The Post Republic
Viktória Kiss dailies operator: Post Office Films (as Victoria Kiss)
Brooks Larsen first assistant editor: post-production, LA
Conor Mackey first assistant editor: post-production, London
Lili Makk dailies supervisor: Post Office Films
McKenzie Mosley post-production assistant: US
Eszter Málnási Csizmadia dailies operator: Post Office Films (as Eszter Malnasi-Csizmadia)
Gyula István Mózes dailies coordinator: Post Office Films (as Gyula Mózes)
Jan Pfitzner mastering operator: The Post Republic
György Szitár-Csanádi colorist: dailies
Dóra Vaszily dailies operator: Post Office Films (as Dora Vaszily)
Scott P. Fraser post-production coordinator (uncredited)

Location Management

Dániel Bényi location coordinator
Dávid Fillenz location manager
Bence Kiss location assistant
Áron Mailáth location manager: second unit
Dániel Müller location assistant
Krisztián Németh location assistant
Laszlo Rorariusz location manager: second unit (as László Rosárius)
Arisztotelész Stergiu supervising location manager

Music Department

Lorne Balfe score produced by
Rodney Berling music editor
Michael Bitton score technical assistant
Gabriel Chernick orchestrator
Steve Davis composer: additional music (as Steven Davis) / score produced by (as Steven Davis)
Liz Gallacher music supervisor
Alfie Godfrey score technical assistant
Ashleigh Kelly composer’s assistant
Steven Kofsky music production services
Queenie Li music production coordinator
Glen Nicholls synthesizer programmer
Joshua Pacey orchestrator
Adam Price orchestrator
Janice Shreve music clearances: DMG Clearances
Soya Soo score mix engineer
Ace Vaptsarov orchestrator
Martin Roller score recording engineer (uncredited)

Script and Continuity Department

Alice Allemano script editor
Dora Simko script supervisor (as Dóra Simcó)
Katia Bokor script translator (uncredited)
Júlia Raczky script supervisor: second unit (uncredited)

Transportation Department

Samu Benke transportation captain
Soma Benke transportation coordinator
Ferenc Béres driver
József Bétéri driver
Zsolt Dinnyés driver
Ármin Helyei driver
István Ivanov driver
László Kiss transportation coordinator: second unit
Áron Martonfi driver
György Mihálovits driver
Péter Németh driver
Csabo Oláh driver
József Szabó driver
Mihaly Tóth driver (as Mihály Tóth)
Zsolt Somogyi picture car coordinator (uncredited)

Additional Crew

Joaquin Acrich assistant: Brian Kavanaugh-Jones
Razwana Akram production & financial legals: Simons Muirhead & Burton
Philip Ball clearances by: Ballpark Media
Brigitta Benedek set production assistant
György Berencsi chef: Rolling Chefs Catering
Gábor Bordi set production assistant
Josh Brownwood set production assistant
Melana Byars assistant: Jason Spire
Annika Chauhan production & financial legals: Simons Muirhead & Burton
Márton Péter Szendrey Cseri production assistant: second unit
Arion Csihar assistant: Damson Idris
David Devine health & safety officer
Shivani Doraiswami assistant: Brian Kavanaugh-Jones
Noemi Duduka cashier (as Noémi Duduka)
Sam Dwyer archive producer
László Enrisz chef: Rolling Chefs Catering
Christina Falk archive producer
Barbara Fiszár chef: Rolling Chefs Catering
Franck Fon stand-in: Anthony Mackie
Ashley Marie Frank management accountant: 42
Máté Gajdics assistant office production coordinator
Blaise Gaymer production & financial legals: Simons Muirhead & Burton
Simon Goldberg production & financial legals: Simons Muirhead & Burton
Krisztián Gorzsás production assistant: Cast & Set
Luca Panna Gulyás production assistant
Szabina Gyori clearances by (as Szabina Györi)
Miklós Gáti office production assistant
Margaret Harris chief financial officer: 42
Christian Holden financial controller
Mónika Horváth production & legal services
Nick Juricevic financial controller: 42
Péter Karácsony set production assistant
Barbara Kisignacz production assistant: second unit (as Barbara Kisignácz)
Gusztáv Klados production accountant
Anita Knob accounting clerk
Németh Károly standby health & safety advisor
Leo Le assistant accountant: 42
Villo Lily Letassy assistant: Erica Steinberg & Ben Pugh (as Villö Létassy)
Lajos Mag key crowd marshall
Jitka Matakova accountant: Tax Return Preparer
László Miklóssy payroll accountant
Amy Moore assistant key office production coordinator
Lõcsei Márton set production assistant (as Márton Lõcsei)
Viktória Patrícia Mészáros office production assistant
János Papp health & safety officer
Mónika Piros chef: Rolling Chefs Catering
Olivér Polgár production assistant
Violetta Puskas travel & accomodation assistant (as Violetta Puskás)
Robert Pépei chef: Rolling Chefs Catering
Márton Pétervári production assistant: second unit
Joshua L. Ritter assistant: Erica Steinberg
Cristín Ruddy key first assistant accountant
Tamás Rákos insurance: Showrisk
Joseph Salwen assistant: Ben Pugh (as Joe Salwen)
Oliver Sepsi production assistant: second unit (as Olivér Sepsi)
Veneta Shameti assistant accountant: 42
Cassandra Sigsgaard clearances by: Jeva Films
Katalin Skuts office production coordinator
Zsolt Soltész chef: Rolling Chefs Catering
Johanna Szalai assistant: Mikael Håfström
Rhys Taylor set production assistant
Orsolya Tóth first assistant accountant
Alexandra Vilcsek assistant: Anthony Mackie
Lilla Vindics production assistant: Move
Edit Váradi production assistant: Cast
István Zotter second assistant accountant
Katia Bokor russian dialect coach (uncredited)
Máté Buzási set production assistant (uncredited)
Amy Irvine clearances (uncredited)
Kozák Krisztián production assistant (uncredited)
Wollein Lilla additional set production assistant (uncredited)
Janos Prihoda immigration coordinator (uncredited)

Thanks

Darren Boghosian special thanks
Matthew E. Brodlie special thanks (as Matt Brodlie)
Eryn Brown special thanks
David Dodson special thanks: Panavision Woodland Hills
George Freeman special thanks
Zsolt Kempf special thanks: Soponya Zichy Mansion
Daniel Mancini special thanks
Duncan Millership special thanks
Stephanie Moy special thanks
Robert Newman special thanks
Chan Phung special thanks
Matt Rosen special thanks
Jacqui Schock special thanks
Kevin Volchok special thanks

Hollywood Movie Dubbed In Hindi Latest Movies Full Hd 1080p Online On Youtube

Recently Comment
Nguyenhoang Anhthu
Nguyenhoang Anhthu
2 weeks ago
0:22 my love video :X.

5

Nguyentrong Sang
Nguyentrong Sang
2 weeks ago
When someone loves you, the way they talk about you is different. You feel safe and comfortable.

2

kamal kumar
kamal kumar
1 month ago
Wast move don’t wach this movie

2

Kumar Vinod
Kumar Vinod
3 months ago
Acchi nhi hai movie time vest😕😕

4

٠٧٧١٩٨٧٤٤٨٧ عادل الخفاجي
٠٧٧١٩٨٧٤٤٨٧ عادل الخفاجي
8 months ago
😪😪

9

Davis Castillo
Davis Castillo
1 day ago
Yang pilih Allah like yang pilih Dajjal abaikan.

Yanto Jagad
Yanto Jagad
1 year ago
15:12

445

Sekx Tv
Sekx Tv
2 weeks ago
HISTORY:DELETED
MY PHONE :YEETED
MY PHOTOS:OPEN 💋

3

Da Kha
Da Kha
2 weeks ago
ya allah plz forgive me stop watching this.

1

Jeffery Floyd
Jeffery Floyd
2 weeks ago
The poor doggie had to suffer and watch dis XD.

1

Nitin Lodhi
Nitin Lodhi
5 months ago
Bekar hai

4

Vankha Dinhbao
Vankha Dinhbao
2 weeks ago
Is my is my mother goose club out.

Phantri Thang
Phantri Thang
2 weeks ago
Yang milih Allah SWT like.

1

Huynhle Tuyetnhi
Huynhle Tuyetnhi
2 weeks ago
0:33x.

4

Lengoc Long
Lengoc Long
1 month ago
Love you.

2

Bua Nga
Bua Nga
2 weeks ago
esti geloasă pagubă in ciuperci love

Un Cam
Un Cam
1 month ago
Fantastic.

A Aa New Hindi Dubbed Full Movie | Nithiin ,Samantha , Anupama Parameshwaran | Trivikram


Watch & Enjoy #AAa New Hindi Dubbed Full Movie. Starring #Nithiin, #Samantha and #Anupama Parameshwaran. Directed by #Trivikram Film Name : A Aa Director : Trivikram Producer : Umesh Gupta Actor : Nithiin Actress : Samantha, Anupama Parameshwaran Banner : Aditya Music India Pvt.Ltd. Synopsis: Anasuya (Samantha) is a docile young woman who wants to break free from the clutches of her control-freak mom (Nadiya). While her mom is gone on a business trip, Anasuya sneaks up to the village of her maternal uncle. Vihari (Nithin) is Anasuya’s brother-in-law and he hosts her. Vihari’s wedding is already fixed with another girl. Anasuya’s mom gets her a wedding alliance. Rest of the story is all about the issue between these two families and how Anansuya Ramalingam and Anand Vihari unite at the end. Subscribe to Aditya Movies for all Latest, Popular, Blockbuster & Superhit Hindi Dubbed Videos. For More Hindi Dubbed Movies :- A Aa Hindi Dubbed Full Movie : https://youtu.be/R7aCOI4DuA0 A AA 2 Full Hindi Dubbed Movie : https://youtu.be/JDzXR_mV_fI Srinivasa Kalyanam Hindi Dubbed Movie : https://youtu.be/VeoiEqdkKAk Dushmano Ka Dushman Hindi Dubbed Full Movie : https://youtu.be/fEZMVFhXb8I Majili Hindi Dubbed Full Movie : https://youtu.be/lIIvFgwREsI ISmart Shankar Hindi Dubbed Full Movie : https://youtu.be/Gtx1pPeKJsA —————————————————————————————– For More Full Movies , Subscribe to: ►https://www.youtube.com/user/adityaci… ►Like us on Facebook: http://www.facebook.com/adityamovies ►Follow us on Twitter : https://twitter.com/adityamovies ►Follow us on Instagram: https://www.instagram.com/adityamovies For Hit & Latest Music: ►https://www.youtube.com/user/adityamusic ►Follow us on Twitter: http://www.twitter.com/adityamusic ►Follow us on LinkedIn: http://bit.ly/2Pp6ze3 For Devotional Music: ►https://www.youtube.com/user/adityade… © 2019 Aditya Music India Pvt. Ltd.

ASWATHAMA Movie Hindi Dubbed (2021) New Released Hindi Dubbed Movie | Naga Shourya, Mehreen Pirzada

Presenting New South (Sauth) Indian Movies Dubbed In Hindi 2020 Full (Aswathama Movie Hindi Dubbed, Naga Shourya Movie Hindi Dubbed) “ASWATHAMA” starring Naga Shourya & Mehreen Pirzada. Exclusively on AD-WISE MEDIA ACTION MOVIEPLEX.

Subscribe सब्सक्राइब Us For More South Indian Blockbusters in Hindi for FREE
http://bit.ly/ADMDMovies

List Of Our Superhit South Indian Movies Dubbed In Hindi:
⦿ Chanakya – https://youtu.be/HnbUMq1GyfY
⦿ Damayanthi – https://youtu.be/Fv8D7mCPzKQ
⦿ Mantra Dandam – https://youtu.be/gGeiMC5Cc1I
⦿ Shooter – https://youtu.be/ZGDLHqQDL4Q
⦿ Die-Hard Khiladi – https://youtu.be/yqpXMe1MJYk
⦿ Satya Gang – https://youtu.be/jPhukD8gNg0
⦿ Daring Rakhwala – https://youtu.be/2xzWNhfIPuE
⦿ Aakhari Shastra – https://youtu.be/MHnHie-GNNc
⦿ The Real Don Returns – https://youtu.be/hDkbBLIGtD8
⦿ Damayanthi – https://youtu.be/Fv8D7mCPzKQ
⦿ Kamaal Dhamal Malamal – https://youtu.be/4xS-X3WhRZE
⦿ Phir Ek Maidaan E Jung – https://youtu.be/_hT6VjC1EL4
⦿ Trap – https://youtu.be/5hG7qIWzu-4
⦿ Jhol Jhal – https://youtu.be/EO1GMGTflFQ
⦿ Meri Jeet Teri Haar – https://youtu.be/kRJXX05HMqQ
⦿ College Romeo – https://youtu.be/AKSZ3_M6ifY

Credits:
Directed by Ramana Teja
Produced by Usha Mulpuri, Shankar Prasad Mulpuri
Written by Ramana Teja, Phanindra Bikkina
Story by Naga Shourya
Starring Naga Shourya, Mehreen Pirzada
Music by Sricharan Pakala, Ghibran (BGM)
Cinematography Manojh Reddy
Edited by Garry BH

Synopsis
Gana (Naga Shaurya) returns to India for his sister Priya’s (Sargun Kaur Luthra) wedding. But when she tries to kill herself, he finds out she’s pregnant but doesn’t know how. How he tracks down the man who did this to his sister and countless other girls forms the story.

For more such movies
► Subscribe our channel : http://bit.ly/ADMDMovies
► Visit our website: https://www.admdmovies.com
► Follow us on Twitter: www.twitter.com/AdwiseMediaD
► Like us on Facebook: www.facebook.com/adwisemediadigital

#Aswathama #NagaShourya #SouthMovie

The Little Things (2021) Full Cast & Crew

Directed by

John Lee Hancock

Writing Credits

John Lee Hancock (written by)

Cast complete, awaiting verification

Denzel Washington Denzel Washington Joe ‘Deke’ Deacon
Rami Malek Rami Malek Jim Baxter
Jared Leto Jared Leto Albert Sparma
Chris Bauer Chris Bauer Detective Sal Rizoli
Michael Hyatt Michael Hyatt Flo Dunigan
Terry Kinney Terry Kinney LASD Captain Carl Farris
Natalie Morales Natalie Morales Detective Jamie Estrada
Isabel Arraiza Isabel Arraiza Ana Baxter
Joris Jarsky Joris Jarsky Detective Sergeant Rogers
Glenn Morshower Glenn Morshower Captain Henry Davis
Sofia Vassilieva Sofia Vassilieva Tina Salvatore
Jason James Richter Jason James Richter Detective Williams
John Harlan Kim John Harlan Kim Officer Henderson
Frederick Koehler Frederick Koehler Stan Peters
Judith Scott Judith Scott Marsha
Maya Kazan Maya Kazan Ronda Rathbun
Tiffany Gonzalez Tiffany Gonzalez Julie Brock
Anna McKitrick Anna McKitrick Mary Roberts
Sheila Houlahan Sheila Houlahan Paige Callahan
Ebony N Mayo Ebony N Mayo Tamara Ewing
Matt Morrison Matt Morrison Guy Jogger
Olivia Washington Olivia Washington Amy Anders
Kiff VandenHeuvel Kiff VandenHeuvel Tow Truck Driver
J. Downing J. Downing Flanders
Sean Spann Sean Spann Ghoul Squad
Sophia Castro Sophia Castro Jennifer Baxter
Calliah Sophie Estrada Calliah Sophie Estrada Chloe Baxter
Thomas Crawford Thomas Crawford Burns
Eric Satterberg Eric Satterberg LASD Tech #1
Ian Gary Ian Gary LASD Tech #2
Linara Washington Linara Washington Waitress
Jeff Corbett Jeff Corbett Bill Rathbun
Stephanie Erb Stephanie Erb Phyllis Rathbun
Samantha Cormier Samantha Cormier Teenage Girl
Smalls Smalls Truck Driver
Lee Garlington Lee Garlington Landlady
Dimiter D. Marinov Dimiter D. Marinov St. Agnes Manager
Julia Vera Julia Vera ABC Appliance Owner
Jack Topalian Jack Topalian AAA Appliance Owner
Charlie Saxton Charlie Saxton Felix
Justin Barnhill Justin Barnhill Grunge Kid
Emil Beheshti Emil Beheshti Lab Coat Tech
Bradley James Bradley James LAPD #1
Ben Kliewer Ben Kliewer LAPD #2
Hank Northrop Hank Northrop LAPD #3
Bob Golub Bob Golub Bum
Ben Sanders Ben Sanders Delinquent Kid
Adam J. Harrington Adam J. Harrington Greg Alberts
Neil Garcia Neil Garcia Pike’s Bartender
Other cast:
Erica Lynne Arden Erica Lynne Arden Lady of the Night (uncredited)
Alice Chen Alice Chen Pedestrian (uncredited)
Cyrus Deboo Cyrus Deboo Public Defender (uncredited)
Jodi Carol Harrison Jodi Carol Harrison Hooker (uncredited)
Richard Lawrence Richard Lawrence Lab Technician (uncredited)
Darius Levanté Darius Levanté Head Gang Member (uncredited)
Miles Quincy Martin Miles Quincy Martin Gang Member (uncredited)
Peter Nikkos Peter Nikkos Criminalist Santo ‘Tru’ Trujillo (uncredited)
Kerry O'Malley Kerry O’Malley Mrs. Roberts (uncredited)

Produced by

Mike Drake executive producer
John Lee Hancock producer
Mark Johnson producer (p.g.a.)
Kevin McCormick executive producer

Music by

Thomas Newman

Cinematography by

John Schwartzman director of photography

Film Editing by

Robert Frazen

Casting By

Denise Chamian

Production Design by

Michael Corenblith

Art Direction by

Samantha Avila
Lauren E. Polizzi supervising art director

Set Decoration by

Susan Benjamin

Costume Design by

Daniel Orlandi

Makeup Department

Love Larson prosthetic sculptor
Donald Mowat makeup designer: head of department
Oskar Wallroth silicon technician
Michael Ward key hair stylist
Michael White hair department head / hair designer

Production Management

Afnahn Khan Post Production Executive
Mark Scoon executive in charge of production
Leigh Shanta unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director

Jason Inman first assistant director: second unit/plate unit Los Angeles
Jared Scott Mercier additional second assistant director: day player
Alejandro Mora second second assistant director
Donald Sparks first assistant director
Stephanie Tull second assistant director

Art Department

Brian Benavides construction coordinator
Michael Budge lead set designer
Katelyn Budke art department assistant
Lorrie Campbell set designer
Martin Charles graphic designer
Xavier Corby set dresser
Terry Corliss Greens Supervisor
Louie Esparza paint supervisor
Christopher Hansen assistant property master
Chris Maxson set dresser
Merdyce McClaran on-set dresser
Jenn McLaren set decoration buyer
Don Miloyevich property master
Lamont Snipes gang boss painter
Rafael Somarriba Set dresser
Mark Vena storyboard artist
Emma Verdugo set decoration buyer

Sound Department

Yann Delpuech sound designer / sound effects editor
David E. Fluhr re-recording mixer
Jonathan Fuh boom operator
Dan Gamache sound effects editor
José Antonio García sound mixer
Jonathan Gomez adr mixer
Jon Johnson supervising sound editor
Darren King adr supervisor/dialogue editor
Gregory King re-recording mixer
Alyson Dee Moore foley artist
Christopher Moriana foley artist
Unsun Song Re-recording mix technician
Jessie Anne Spence dialogue editor
Sheraton Toyota utility sound technician

Special Effects by

Mark Hawker special effects supervisor
Joe Love special effects technician

Visual Effects by

Zach Hamelton visual effects coordinator
Brian Jochum titles producer
Andrew Kalicki visual effects producer: Crafty Apes

Stunts

LaFaye Baker stunts
Gregory Battle stunt driver
Janelle Beaudry stunt double: Sofia Vassilieva
Hannah Betts stunts
Dustin Courtney utility stunts
Julius Denem stunt performer
Chris Denison Stunt Double: Jared Leto
Tom Elliott stunts
Travis Fienhage stunt driver
Dennis Fitzgerald stunt driver
Greg Fitzpatrick stunt double: Rami Malek
Bill Leaman utility stunts
Sabrina LeBrun stunt driver
Colby Lemmo stunts
Mehdi Merali stunt driver
Ales Ordelt Stunt Double: Terry Kinney
Allan Padelford stunt driver
Robert Powell stunt coordinator
Tim Rigby stunts
Ross Scharphorn stunt driver
Tim Trella stunt coordinator
Eddie L. Watkins stunts
Carl Ciarfalio uncredited

Camera and Electrical Department

Michael D. Anderson rigging gaffer
Steven Blizzard Drone Pilot / drone operator
Kai Borson-Paine DIT
Zynnia Cabrera drone pilot
Gabe Camacho grip
Andrae Crawford first assistant camera: “b” camera
Alex Cruz key grip
James ‘Spud’ Danicic edge technician
Ernest Dickerson Jr. digital utility
Doug Ednie best boy electric
Clayton Fowler best boy rigging grip
Ian Fox camera operator: “a” camera
Steve Freebairn digital imaging technician
James Ginn lighting technician
Dan Godar aerial camera operator
Michael D. Gonzalez Best boy grip
Nicola Goode still photographer
Ocean Harris rigging electrician
Todd Heater gaffer
Michael Herron video assist operator
Zach Hilton digital imaging technician array unit
Steve Irwin video playback supervisor
Milan Janicin second assistant camera: “b” camera
Jordan C. Kadovitz additional hd video assist
Joseph Krattiger best boy rigging electric
Greg Ladwig Lighting Console Programmer
Thomas D. Lairson Jr. second assistant camera: “a” camera
Jody Miller camera operator: “b” camera/steadicam operator
Matthew Morrissey 24 Frame Playback Supervisor
Naoe camera intern
Michael E. Pacheco Key Rigging Grip
Kyle Padelford edge arm operator
Albert Penuelas camera intern
Brad Rea A Camera Dolly Grip
Todd Schlopy first assistant camera: “a” camera
Michael Wahl dolly grip: “b” camera
Rio Noel Zumwalt loader

Casting Department

Beth Day casting assistant
Erica Ellingson extras casting
Liz Ludwitzke casting associate
Georgia Simon adr voice casting

Costume and Wardrobe Department

Edward T. Hanley costume supervisor
Nancy Malone set costumer
Caroline Skubik costumer
Jack Taggart head ager/dyer

Editorial Department

Keyhan Bayegan digital media technician: Dailies Color
Leeza Diott dailies manager: post production
Chris Jackson first assistant editor
Christopher McDonald dailies technician
Stefan Sonnenfeld executive producer for company 3/senior colorist
Gaby Zamora assistant editor
Andrew K. Ross post-production coordinator (uncredited)

Location Management

Martin Allen key assistant location manager
Matthew Cassel key assistant location manager
Michael S. Dunitz location manager
Cary Heckman location scout
Alexandra Iskindir location production assistant
Jill Naumann location scout
Pierce Nudd key assistant location manager
Javier Robles key assistant location manager
Andrew L. Ullman Supervising Location Manager

Music Department

Shinnosuke Miyazawa music editor / score mixer
Jason Schmid music editor

Script and Continuity Department

Dawn Gilliam script supervisor

Transportation Department

L. Chip Crosby Jr. driver
Curtis Norman Fuqua driver: Denzel Washington
Dennis McCarthy picture car coordinator

Additional Crew

Alex Antov lifeguard
Natasha Babchak personal assistant to rami malek
Eric Behnke payroll assistant
Lori Berlanga production coordinator
Akeallah Blair assistant: John Lee Hancock
Lisa A. Blair key craft service
Jacob Brades set production assistant
Cecilia Cardwell studio teacher
Kit Conners set production assistant
DeMarco Davis Stand-in/Denzel Washington
Jessica DeLuca assistant production coordinator
Garrett Easterly production assistant
Griffin Fils stage manager
Jeremy Fischer key second assistant accountant
Heather Fortin production assistant
Richard Gartrell production assistant
Sarah Gray first assistant accountant
Bill Haynes Technical Consultant
Carlos Healy 2nd Assistant Accountant
Hunter Jackson office production assistant
Dominique Jaramillo key medic
Brad Jenkins office production assistant
Eddie Locks assistant to executive in charge of production
Ralph Lucchese set production assistant: array unit
Gail Marks production accountant
Andrés Moret Urdampilleta production secretary
Alan Munro title designer
Dan Nguyen office production assistant
Eric Noyd production assistant
Casey Oliver additional production assistant
Emmanuel Pappas physical production coordinator: WB
Rick Roesch payroll accountant
Alexandra Rubisz 2nd Assistant Accountant
Rex Schwartz production assistant
Cid Swank unit publicist
Martin Thuernau intern production assistant
Samuel Vargas set production assistant
Patrick Zapata set production assistant: array unit

Finding You (2021) Full Cast & Crew

Directed by

Brian Baugh

Writing Credits (in alphabetical order)

Brian Baugh

Cast

Katherine McNamara Katherine McNamara Taylor Risdale
Saoirse-Monica Jackson Saoirse-Monica Jackson Emma Callaghan
Vanessa Redgrave Vanessa Redgrave Cathleen Sweeney
Tom Everett Scott Tom Everett Scott Montgomery Rush
Jedidiah Goodacre Jedidiah Goodacre Beckett Rush
Judith Hoag Judith Hoag Jennifer Sinclair
Patrick Bergin Patrick Bergin Seamus
Fiona Bell Fiona Bell Nora
Marion O'Dwyer Marion O’Dwyer Molly
Rose Reid Rose Reid Finley Sinclair
Anabel Sweeney Anabel Sweeney Keeva
Gwynne McElveen Gwynne McElveen Mrs. Campbell
Bryan Quinn Bryan Quinn Alexander
Natalie Britton Natalie Britton Gemma Quinlan
Meg O'Brien Meg O’Brien Orla
Dairíne Ní Dhonnchú Dairíne Ní Dhonnchú Belinda
Ken Carpenter Ken Carpenter Professor Bender
Eva-Jane Gaffney Eva-Jane Gaffney Ciara
Ciaran McMahon Ciaran McMahon Sean
Trevor Kaneswaran Trevor Kaneswaran Patrick
Frank McGovern Frank McGovern Connor
Helen Roche Helen Roche Fiona Doyle
Michelle Hlongwane Michelle Hlongwane Sinead
David Duggan David Duggan Directors Assistant (uncredited)
Mark Quigley Mark Quigley Photographer (uncredited)

Produced by

Brian Baugh producer
Ken Carpenter producer (p.g.a.)
Des Martin line producer: Ireland
Stephen Preston producer
Julian Reid executive producer
A. Michael Roman executive producer
Julie Ryan producer (p.g.a.)

Music by

Kieran Kiely
Tim Williams

Cinematography by

Michael Lavelle

Film Editing by

Chris Witt

Casting By

Thyrza Ging (Ireland)
Venus Kanani

Production Design by

Ferdia Murphy

Art Direction by

Christine Fitzgerald

Costume Design by

Aisling Wallace Byrne

Makeup Department

Nina Ayoub makeup artist
Madonna Bambino makeup artist
Becca Guzman assistant makeup artist: second unit – L.A.
Sandy Jo Johnston make up: second unit – Nashville
Susan Kenny assistant makeup artist
Kara McAleer Makeup Assistant
Madonna McNamee assistant makeup artist
Frances Murphy assistant makeup artist
Erin Walters makeup artist: second unit – L.A.

Production Management

Stephen Preston post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director

Ian Adams trainee assistant director
Peter Agnew first assistant director
Amy Burke trainee assistant director
Claire T. Cassidy trainee assistant director: daily
Mark Coffey trainee assistant director stand-in
Richard Cosgrove second assistant director
Nicola Jackson third assistant director
Meaghan McKeon Joyce trainee assistant director: crowd
Martin King trainee assistant director
Gavin Reidenauer second assistant director: second unit – L.A.
Ben Spillane production runner
Harold Uhl first assistant director: second unit – L.A.
Aoise Ni Uiginn trainee assistant director stand-in
Kieron Walshe third assistant director
Kyler Wilson first assistant director: second unit – Nashville

Art Department

Garret Arkins stage hand
Alix Cafferky daily assistant prop buyer
Michael Cassidy props runaround
Debbie Davis production buyer
Deborah Davis Prop Buyer
Patricia Douglas Graphics
James Doyle art department trainee
Adam Fahy props
Lee Farrell stand-by carpenter
Paschal Farrell master carpenter
Dave Flynn model maker
Daragh Lewis dressing prop
Marcus props
Adrienne McGrane graphics
Tom North assistant dressing prop
Ed Norton construction manager
William J. O’Donnell art director: second unit – L.A.
Dave Peters property master
Ed Rourke model maker
Sean Scott master painter
Tom Tormey stand-by rigger
Ian Wallace stand-by props
David Whelan carpenter
Natalie Ruffino Wilson art director: second unit – Nashville (as Natalie Ruffino)
Christine Harold model maker (uncredited)

Sound Department

Peter Bawiec re-recording mixer
Daniel Birch sound mixer
Jason Brooks boom operator: second unit – L.A.
Eric Chapman sound designer
Dave Goetter adr mixer
Brian Harman re-recording mixer
Richard Hetherington boom operator #1
Joshua Paul Johnson sound effects editor
Lee Lannom sound mixer: second unit – Nashville
Sean O’Toole boom operator #2
James Ridgley sound mixer: second unit – L.A.
Jacek Wisniewski foley artist

Special Effects by

Brendan Byrne special effects coordinator
David Byrne special effects trainee
Alan Carthy special effects technician
Martin Fitzpatrick special effects senior technician
Liam McDonald special effects senior technician
Phillip Souster special effects technician

Visual Effects by

David W. Allen visual effects supervisor

Stunts

David Byrne stunt rigger
Brendan Condren stunt coordinator
Fionn Condren stunt rigger
Norman Kelly stand in stunt coordinator
Norman Kelly stand in stunt coordinator
Branislav Martinak stunt rigger
Branislav Milli Martinak stunt rigger
Lubomir Misak stunt rigger
Giedrius Nagys head stunt rigger
Donal O’Shea stunt performer
Julie Ryan Stunt Rider

Camera and Electrical Department

Ron Arredondo gaffer: second unit – L.A.
Xavier Arredondo electric: second unit – L.A.
Joshua Bourke first assistant camera: ‘a’ cam
Josh Boyd second assistant camera: second unit – Nashville
Cole H. Carpenter first assistant camera: second unit – Nashville / second assistant camera: ‘b’-cam
Fionn Comerford camera operator: ‘b’-cam
Anthony Courtney still photographer
Sonya Deegan ronin tech
Billy Doyle gaffer
Michelob Fedusenko key grip: second unit – Nashville
Rob Flood assistant camera: ‘b’-cam
Billy Gomes gaffer: second unit – Nashville
Caoimhe Hernon camera trainee/video assistant ‘b’-cam
Danny Kelly assistant camera: ‘b’-cam
Dylan Knapp digital imaging technician
Jacob Laurenti second assistant camera: second unit – L.A.
Brandon Lippard additional photography: second unit – L.A.
Patrick Moran second assistant camera: ‘a’ cam dailies
Mick O’Brien assistant grip
Richard O’Connor dit/dailies workflow consultant
Poraic O’Flaharta rigging and pracs
Cathal O’Friel second assistant camera: ‘a’-cam
Michael Proa grip: second unit – L.A.
Cameron Riddles first assistant camera: second unit – L.A.
Daniel Roman drone pilot
Michael Scichowski II behind the scenes videographer
Meagan Spellman camera trainee/video assistant ‘a’ cam
Sam Sullivant additional photography: second unit – Nashville / additional photography: second unit – New York
Ciarán Tanham camera operator: ‘b’-cam
Peter Tighe dit/dailies workflow consultant
Paul Tsan key grip
Micah Zarlow key grip: second unit – L.A.

Casting Department

Florence Bradish extras casting
Amy Costa casting assistant
David Kennedy extras casting
Fionnuala O’Shea casting assistant: Ireland
Vanessa Portillo extras casting: second unit – L.A.

Costume and Wardrobe Department

Sara Ben-Abdallah costume supervisor
Sheena Carpenter costumer
Susan Devitt costume trainee
Sarah Fanning costume trainee
Vanessa Gonzalez wardrobe supervisor: second unit – L.A.
Chloe Lyons costume trainee
Jena Moody wardrobe supervisor: second unit – Nashville
Lauren Murphy costume trainee
Lisa Ellen Schön costume trainee

Editorial Department

Matt Branton colorist

Location Management

Derrick Holderby location manager: second unit – Nashville
Sydney Lunn location scout: second unit – Nashville
Paddy McNamara location assistant
Pat Nangle location scout: Ireland
Eoin Naughton location manager
Áine O’Neill location scout

Music Department

Susan Dolan music supervisor

Script and Continuity Department

Sinéad Lillis script supervisor
Lucia Pier script supervisor: second unit – L.A.

Transportation Department

Daniel Clarke standby driver 2
Jason Clarke standby drivers manager
Paul Cullen transport captain
Michael Curley mini bus driver
Eamon Dolan unit driver
Alan Doyle additional unit driver
Stephen Fearon facilities
Steven Hensley facilities driver 2
Derek Jackson additional unit driver
Richard Murphy standby driver 1
Ray O’Toole facilities driver 3
Martin Reilly unit driver
Derek Smith standby driver 3
Andrew Thomas additional unit driver
Gary Vickers unit driver

Additional Crew

Sagar Baral chef
Sangam Baral chef
Ken Beale production coordinator: second unit – Nashville
Robert Brown Armourer
Robert Brown armorer: key talent
Kyle Bryant craft service: second unit – Nashville
Paula Byrden clearances
Claire T. Cassidy extras coordinator: daily (as Claire Cassidy)
Magnus Diehl production assistant: second unit – L.A.
Holly Dowling production assistant
Mikaela Dunne craft service
Tommy Dunne armorer: extras
Mark Elliott medic
Dave Flynn puppet designer
Glenn Fox health and safety officer
Caoilinn Handley production coordinator trainee
Meaghan McKeon Joyce extras coordinator: daily
Frank Kane medic
Christine Kelly production coordinator
David Kennedy extras co-ordinator
Keegan Limbrick production assistant: second unit – L.A.
Tony Lupton facilities manager
Mary McCormac medic
Ivan Melia caterer
Belinda Murphy choreographer
John Nelson motion graphics/opening titles
Edel Norton assistant production accountant
Alan O’Brien assistant production accountant
Madeleine Pomilla production assistant: second unit – New York
Mary Pomilla production coordinator: second unit – New York
Ed Rourke puppet designer
David Sheehy production accountant
Larry Sweetman medic
Joan Washington dialogue coach: Vanessa Redgrave & Saoirse Monica Jackson

Supernova (II) (2020) Full Cast & Crew

Directed by

Harry Macqueen

Writing Credits

Harry Macqueen (written by)

Cast (in credits order)

Colin Firth Colin Firth Sam
Stanley Tucci Stanley Tucci Tusker
Pippa Haywood Pippa Haywood Lilly
Peter MacQueen Peter MacQueen Clive
Nina Marlin Nina Marlin Charlotte
Ian Drysdale Ian Drysdale Paul
Sarah Woodward Sarah Woodward Sue
James Dreyfus James Dreyfus Tim
Lori Campbell Lori Campbell Lola
Daneka Etchells Daneka Etchells Rachel
Halema Hussain Halema Hussain Shop Assistant
Julie Hannan Julie Hannan Waitress
Truffles Truffles Ruby
Rest of cast listed alphabetically:
Tina Louise Owens Tina Louise Owens Party Guest
John Alan Roberts John Alan Roberts Party Guest

Produced by

Mary Burke executive producer
Vincent Gadelle executive producer
Tristan Goligher producer
Emily Morgan producer
Joanna Thapa line producer
Eva Yates executive producer

Music by

Keaton Henson

Cinematography by

Dick Pope

Film Editing by

Chris Wyatt

Casting By

Shaheen Baig

Production Design by

Sarah Finlay

Art Direction by

Philippa Mumford

Set Decoration by

Cathy Featherstone

Costume Design by

Matthew Price

Makeup Department

Jacqueline Bhavnani hair stylist / makeup artist
Tamsin Dorling Barbosa hair designer / makeup designer
Aimee Sampson hair & make up trainee
Amy Whyard makeup artist

Production Management

Jessica Hodges production manager
Gerardine O’Flynn post-production supervisor
Elizabeth Small production manager

Second Unit Director or Assistant Director

Iain Atkinson second assistant director
Daniel Pemberton third assistant director
Toni Staples first assistant director

Art Department

Jess Alexander graphic designer
Ruby Asare Art department assistant
Katie Ann MacGregor standby art director
Mark McIntyre property master
Sandra Szpytko scenic artist

Sound Department

Jorge Alarcón dialogue editor
Per Boström re-recording mixer
Stéphane de Rocquigny Foley mixer
Stevie Haywood sound mixer
Thomas Markwick boom operator
Christer Melén sound effects editor
Adam Mendez ADR mixer
Joakim Sundström supervising sound editor
Kirsty Wright 2nd Assistant Sound

Special Effects by

Scott MacIntyre special effects supervisor
Eddy Popplewell special effects technician

Visual Effects by

Venancio David Flame artist
Danielle Dunster visual effects coordinator
Anshul Gattani visual effects producer
Conor O’Sullivan visual effects editor
George Tully visual effects producer

Camera and Electrical Department

Kevin Bell digital imaging technician
Aaron Paul Champion second assistant camera: “a” camera and “b” camera first assistant camera
Toby Flesher Best Boy
Tom Gates gaffer
Dwayne Jenkins electrician
Ana Krkljus Best Boy
Graham Martyr first assistant camera
Brett McCrum electrician
Michael Montgomery-Salter Camera Trainee
Colin Strachan key grip
Alex Tolios-Zisos Grip Assistant

Costume and Wardrobe Department

Elsie Allen Costume Trainee
Kara Colbeck Principal Costume Standby
Lisa Mitton costume supervisor

Editorial Department

Rachel Erskine Assembly Editor
Greg Fisher colorist
Jonas Jangvad colour assistant
Todd Kleparski head of production: Company 3
Molly MacCormack colour assistant
Brett Rayner color assistant

Location Management

David Aitken Location Runner
Mark Birch location assistant
Joseph Cairns location scout
Joel Cockrill location manager
Francesca Croft assistant location manager
Bruce H. Gill Unit Manager

Music Department

Sarah Bridge music supervisor
Fiona Cruickshank score engineer & mixer
Laurence Ungless musician: double bass

Script and Continuity Department

Silvia Bellitto script supervisor
Anna Seifert-Speck script editor

Additional Crew

Libby Adam floor runner
Morgan Blackmore Assistant Accountant
Lesley Broderick production accountant
Darryl Calvert Production Driver/Daily
Rachel Carr assistant
Emma Duffy Development and Production Executive: BFI
Aileen Flanagan production coordinator
Kyle Graham-Rainford Floor Runner
Kennie Jones Stage & set security/assistance
Gabby Kardar Director’s Assistant / Producer’s Assistant
Clem Leneghan Production Safety Consultant
Jessica Moran production coordinator
Mitchell Roberts Production Runner/Driver
Sophie van Voorst production secretary
Ruby Victor Floor Runner

Thanks

Eve Gabereau special thanks
Angela Jackson special thanks
Richard Knight special thanks

Breaking Fast (2020) Full Cast & Crew

Directed by

Mike Mosallam

Writing Credits (in alphabetical order)

Mike Mosallam

Cast (in credits order)

Haaz Sleiman Haaz Sleiman Mo
Michael Cassidy Michael Cassidy Kal
Amin El Gamal Amin El Gamal Sam
Patrick Sabongui Patrick Sabongui Hassan
Christopher J. Hanke Christopher J. Hanke John
Rula Gardenier Rula Gardenier Mama
Veronica Cartwright Veronica Cartwright Judy
Aline Elasmar Aline Elasmar Muna
Rob Warner Rob Warner Chad
Doug Locke Doug Locke Josh
Diane Sellers Diane Sellers Nurse Harper
Brian Dare Brian Dare Sebastian
Rest of cast listed alphabetically:
Ali Fadlallah Ali Fadlallah Bakery Patron
Tom Feeney Tom Feeney 305 Fitness DJ
Jose Lizarde Jr. Jose Lizarde Jr. Grocery Store Employee
Matthew Spach Matthew Spach Bar Patron
Caleb Thomas Caleb Thomas Kid

Produced by

Sarah Bazzi producer
Bay Dariz producer
Seth Hauer producer
Alex Lampsos producer
Davin Michaels post producer

Music by

Omar Fadel

Cinematography by

Anka Malatynska

Film Editing by

Mike Hugo

Casting By

Tineka Becker

Production Design by

Jourdan Henderson

Set Decoration by

Brannon Smithwick

Second Unit Director or Assistant Director

Henry Brower second assistant director
Justyn Cortes second assistant director
Justin Ryan Madriaga first assistant director

Sound Department

David Barnaby dialogue editor
Maggie McCoy Foley Editor
Dan Snow sound supervisor
Alex Weiss re-recording mixer / supervising sound editor

Visual Effects by

Alastor Arnold digital intermediate colorist

Camera and Electrical Department

Hunter Goetz Camera Intern
David Goold grip
Ashley Hughes camera operator
Jonas Thorhallsson Steadicam Operator

Casting Department

Hamzah Saman additional extras casting

Location Management

Alex Lampsos location manager

Script and Continuity Department

Dora Hopkins script supervisor

Additional Crew

Noor Ahmed Producer Rep
Steffan Mock production assistant
Livi Nichols production assistant
Carl Owens production assistant